o nas
 

 Możliwości wypoczynku
w Rycerce


Opracowano w oparciu o III rozdział - Turystyka - książki Jerzego Koniecznego „Zemia Żywecka – przewodnik-” Rycerka Górna 2006


Letnia turystyka piesza
- warunki do górskich wycieczek są tutaj idealne- nie licząc specyfiki Tatr i Pienin- najlepsze w Polsce. Decyduje o tym szczególna harmonia okolicy, jej przyrodnicze bogactwo i panująca tutaj przyjazna dla turysty aura. Kto chce poświęcić na pieszą turę pół dnia, może samochodem (autobusem, mikrobusem), skrócić odcinek doliny, wejść w partie szczytowe, odpocząć w schronisku i wrócić tą samą czy inną drogą. Kto ma czas i ochotę, może snuć się po okolicy całymi dniami, do minimum ograniczając kontakt z cywilizacją, zawsze zaś obcując z ciszą lasu, głębokim oddechem wiatru z hali, czystą wodą potoku czy wspaniałą panoramą.

Narciarstwo przywyciągowe
– jeśli nie przepadamy za przepełnionymi ośrodkami i nie jesteśmy zbyt wymagający w kwestii długości tras zjazdowych, a nie spędza nam snu z powiek marzenie o wydaniu pieniędzy na wyjazd na zimowy urlop do drogiej stacji narciarskiej, Rycerka pasuje tutaj idealnie. Jeśli zabraknie śniegu w Rycerce, można udać się do odległej o 12 km miejscowości Sól-Bór, gdzie jest dobrze przygotowany stok z wyciągiem, wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i możliwość skorzystania z instruktora nauki jazdy na nartach.

Zbieractwo leśne
- miejscowe lasy dostarczają przede wszystkim: grzybów, jagód, jeżyn, poziomek, owoców dzikiej róży i tarniny.

Spacery
– niezobowiązujące łażenie po zamieszkiwanej urlopowo okolicy jest jedną z najwdzięczniejszych form spędzania czasu, zwłaszcza dla szczęśliwców z małymi dziećmi. Na polnych, czy leśnych dróżkach nasz potomek jest dość łatwy do upilnowania, a znalezienie mu fascynującego zajęcia wymaga tylko minimum pomysłowości.

Nic nie robienie
- można obijać się nad rzeką, w lesie, w ogrodzie na leżaku, w malinach, w cieniu, słońcu i gdzie tam jeszcze... nigdzie tak jak tu nie smakuje powietrze, nie pachnie tak jak tu dym ze świerkowych gałęzi...

Turystyka rowerowa
– tutejszy teren opleciony gęstą siecią dróg, polnych i leśnych ścieżek, a przede wszystkim znakowanych szlaków turystycznych Żywiecczyzna ciszy się zasłużonym uznaniem turystów rowerowych... A Rycerka nadaje się na bazę wypadową doskonale!

Turystyka jeździecka
– z tej formy aktywnego wypoczynku można skorzystać dzięki ofercie trzech gospodarstw oferujących naukę jazdy na koniu, a także konne wycieczki górskie.

Zimowa turystyka narciarska
- dla osób posiadających dobre zdrowie i zapał, a także chcący wytrenować wytrzymałość, miejscowy teren daje wiele wyzwań. Tak więc jest to oferta dla tych , którzy chcą przemierzać szlaki i bezdroża Rycerki i okolic na nartach biegowych. Sprzyjają temu odludne, ciche trasy z fantastycznymi widokami, z niewyczerpanymi możliwościami kombinowania biegów wedle upodobań.

 Księga Gości